Wybielanie Zębów

0
1128

Śnieżnobiałe zęby to marzeniu wielu ludzi. Piękny uśmiech buduje pewność siebie i ułatwia kontakty z ludźmi. Niestety, naturalnie białe zęby ma niewielka część populacji. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna – wybielanie zębów w dzisiejszych czasach nie jest zarezerwowane tylko dla bogatych hollywoodzkich gwiazd.

Stomatolog wybieli zarówno martwe. np. leczone kanałowo zęby, przygotuje żelowe nakładki rozjaśniające, przeprowadzi zabiegi rozjaśniające zęby za pomocą tzw. lampy polimeryzacyjnej, możliwe jest także zastosowanie lasera w wybielaniu zębów. Wspomóc wybielanie możemy także domowymi sposobami, poprzez stosowanie specjalnych past wybielających, pasków wybielających bądź nakładek z pastą wybielającą. Są to jednak metody mniej skuteczne niż profesjonalne wybielanie u stomatologa.

Dlaczego moje zęby nie są już śnieżnobiałe?

Jeszcze do niedawna miałeś białe zęby, które wzbudzały powszechną zazdrość znajomych. Od jakiegoś czasu zauważasz jednak, że twój uśmiech stracił blask. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

Żywność i napoje – czego się wystrzegać, by zachować biel zębów?

Istnieje kilka głównych przyczyn powstawania przebarwień na zębach. Niektóre z nich możemy znaleźć w naszej lodówce. Należą do nich niektóre owoce, takie jak jeżyny, jagody czy wiśnie. Zawierają one antocyjany, organiczne związki chemiczne, które mogą przyczyniać się do powstawania ciemnych przebarwień na kamieniu nazębnym. Jeśli jednak bardzo lubimy te owoce, nie rezygnujmy z nich. Pamiętajmy tylko, by po każdym ich spożyciu umyć zęby lub przynajmniej przepłukać jamę ustną wodą.

Uważaj na kawę - zawiera garbniki które powodują przebarwienia zębów
Uważaj na kawę – zawiera garbniki które powodują przebarwienia zębów

Wszyscy wiedzą chyba, że jedną z najbardziej szpecących nasz uśmiech używek jest kawa. Zawiera ona garbniki, które nadają zębom żółtawy odcień. Garbniki występują także w herbacie, głównie w czarnej. Pocieszający jest fakt, że herbata zawiera także chroniące zęby przed próchnicą polifenole i flawonoidy. Podobnie jak niektóre owoce, także czerwone wino zawiera antocyjany. Mogą one miejscowo zaciemniać zęby.

Zła higiena jamy ustnej

Istotną rolę w pielęgnowaniu uśmiechu odgrywa codzienne szczotkowanie zębów, a zmiana nawyków może przynieść naprawdę znaczące rezultaty. Pamiętajmy, by myć zęby co najmniej trzy razy dziennie przez ok. 3 minuty, próbując dotrzeć do najbardziej niedostępnych powierzchni.

Ludosphère - Leonora Enking, Flickr, CC
Zęby powinny być szczotkowane 3x dziennie przez minimum 3 minuty – Ludosphèr, Flickr, CC

Choroby

Także niektóre choroby mogą wywoływać przebarwienia na zębach, zwłaszcza te, które oddziałują na szkliwo i zębinę. Do przebarwień często dochodzi w trakcie poddawania chorego terapii:

 • chemioterapii
 • antybiotykami – tetracykliną i doksycykliną
 • lekami antyhistaminowymi
 • lekami przeciwpsychotycznymi
 • lekami na nadciśnienie

Pozostałe przyczyny powstawania przebarwień na zębach

Niektóre z materiałów stosowanych w stomatologii, m.in. wypełnienia amalgamatowe, takie jak siarczek srebra, mogą nadawać zębom szary odcień. Uśmiech żółknie także z wiekiem – zewnętrzna warstwa szkliwa na zębach ściera się, ukazując żółty kolor zębiny. Pamiętajmy także, że na kolor zębów może wpłynąć nadmiar fluoru, nie przesadzajmy więc ze stosowaniem produktów zawierających go, takich jak specjalne pasty do zębów, płyny do płukania ust czy suplementy przyjmowane doustnie.

amalgamatowa plomba
Amalgamatowe wypełnienia mogą nadawać zębom szary odcień

Metody wybielania zębów

Zastanawiasz się, jaką metodą rozjaśnić sobie uśmiech? Postawić na tańsze, domowe sposoby czy oddać się pod opiekę specjalistów? Zobacz, co przynosi najlepsze efekty!

W dzisiejszych czasach mamy dziesiątki metod i preparatów, które mają obdarować nas olśniewającym, białym uśmiechem. Oto najpopularniejsze sposoby wybielenia zębów. Na pewno znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Wybielanie u stomatologa

Ta metoda wymaga wielu wizyt w gabinecie dentystycznym i jest bardzo kosztowna, ale masz pewność, że zminimalizujesz ryzyko skutków ubocznych wybielania, takich jak podrażnienie dziąseł czy nadwrażliwość zębów. Efekty utrzymują się ok. trzech lat, a zabiegi trwają od czterech do ośmiu tygodni. Ten sposób jest najlepszy dla osób, które mają bardzo ciemne zęby.

Żel zalecony przez dentystę

Preparat rekomendowany przez specjalistów to doskonała metoda dla osób, które obawiają się skutków ubocznych wybielania. Lekarz dobierze środek najlepszy dla twoich zębów i dziąseł. Wybierz tę metodę, jeśli masz bardzo ciemne przebarwienia. Efekt utrzymuje się ok. trzech lat.

Korony

Dzięki tej metodzie można wybielić jeden ząb, który jest uszkodzony lub martwy (np. po leczeniu kanałowym). Efekt może utrzymywać się nawet przez piętnaście lat. Najczęstszym skutkiem ubocznym jest wrażenie ciała obcego w jamie ustnej.

Porcelanowe licówki

Ta metoda polega na pokryciu licówkami zębów. Oprócz wybielenia, mogą także skorygować kształt i wielkość zębów. Efekty utrzymują się od dziesięciu do piętnastu lat, a skutkiem ubocznym – podobnie jak w przypadku koron – jest wrażenie ciała obcego w ustach.

Żele dostępne w sklepach

Preparaty ogólnodostępne zwykle zawierają mniejsze stężenie składnika wybielającego, a zatem efekty (utrzymujące się przez zaledwie rok) będą mniej wyraźne. Mogą też podrażnić dziąsła i wywołać nadwrażliwość zębów.

Pasty wybielające

Skuteczność tak zachwalanych w reklamach wybielających past do zębów jest w rzeczywistości niewiele większa niż tych „zwykłych”. Efekty są znikome i utrzymują się zaledwie kilka tygodni. Niektóre tego typu pasty mogą wywołać lekką nadwrażliwość zębów.

Paski wybielające

Dostępne w zwykłej sprzedaży paski mogą co prawda dać efekt wybielający, ale istnieje ryzyko, że w miejscach trudniej dostępnych przebarwienia pozostaną. Efekt wybielenia utrzyma się przez ok. rok.

Pamiętaj, że wszystkie wyżej wymienione metody (oprócz koron i licówek) są najskuteczniejsze, jeśli twoje zęby mają przebarwienia koloru żółtego. W przypadku szarego lub brązowego osadu wybielenie nie będzie tak wyraźne.

Co się dzieje z zębami podczas wybielania?

Rozważasz wybielenie zębów, ale masz wątpliwości? Sprawdź, jak przebiega zabieg i co w jego trakcie dzieje się z twoimi zębami.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

 • Dentysta rozpoczyna zabieg zwykle od ściernego oczyszczania szkliwa zębów, dzięki czemu środek wybielający – nadtlenek karbamidu – jest znacznie łatwiej absorbowany przez powierzchnię zęba.
 • Na twoje dziąsła zostanie nałożona gumowa osłona, aby ochronić je przed działaniem substancji chemicznych.
 • Następnie zęby zostaną pokryte wybielającym żelem.
 • Zabieg potrwa ok. 30-40 minut. W jego trakcie nadtlenek karbamidu wywołuje utlenienie związków organicznych, które znajdują się w szkliwie zęba oraz w zębinie. Barwniki nadające naszym zębom nieestetyczny odcień zostają utlenione, a zęby się wybielają.

Wybielanie niebieskim światłem

Wybielanie niebieskim światłem
Wybielanie zębów przy pomocy niebieskiego światła

W niektórych przypadkach po nałożeniu żelu naświetla się zęby niebieskim światłem, które przyspiesza proces wybielania, rozbijając nadtlenek wodoru. Ze względu na to, że powierzchnia szkliwa zębów może mieć porowatą strukturę, zabieg, jakiemu są poddawane w trakcie wybielania może sprawić, że zęby staną się nadwrażliwe na gorące lub zimne bodźce w jamie ustnej. W większości przypadków jednak nadwrażliwość znika w ciągu kilku dni.

Wybielanie profesjonalne czy w domu?

Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, proces wybielania przebiega mniej więcej tak samo, choć skutki uboczne – jak zostało wspomniane wcześniej – mogą się nieznacznie różnić. Pamiętajmy, że w trakcie jednego zabiegu w gabinecie stomatologicznym możemy zmienić kolor zębów nawet do ośmiu odcieni, a w przypadku metody domowej to efekt, jaki uzyskamy po zakończeniu cyklu zabiegów.

Uważaj na preparaty do stosowania w domu

Bądź bardzo ostrożny podczas wybierania środków wybielających. Nie wybieraj takich, które zawierają ponad 6 proc. nadtlenku wodoru i 18 proc. nadtlenku mocznika. Zbyt wysokie stężenie tych składników może wywołać:

 • poparzenia dziąseł
 • bolesne pęcherze
 • owrzodzenie jamy ustnej i gardła

Częste stosowanie preparatów wybielających może doprowadzić do trwałego uszkodzenia powierzchni szkliwa i tkanek miękkich dziąseł. Także źle dopasowane nakładki mogą przyczynić się do uszkodzeń dziąseł, upewnij się więc, że nakładki nie mają ostrych krawędzi i nie są za małe.

Jak najbezpieczniej wybielić zęby w domu?

W ostatnich latach olśniewający uśmiech wydaje się być w zasięgu ręki dzięki przeróżnym metodom ich wybielania, począwszy od prostych domowych sposobów, aż do profesjonalnych zabiegów w gabinecie dentystycznym. Jak wybielić zęby bez konieczności poddawania się drogim zabiegom u dentysty?

Jeśli produkty do wybielania zębów stosuje się zgodnie z zaleceniami, nie powinny pojawić się działanie niepożądane. Zanim jednak zdecydujesz się zabrać za to samemu, pamiętaj o kilku zasadach, by twoja jama ustna i dziąsła były bezpieczne.

Skonsultuj się ze specjalistą

Udaj się do stomatologa na profesjonalne czyszczenie zębów i ich kontrolę. Być może preparaty wybielające nie są ci potrzebne, by przywrócić zębom ładny wygląd? Jeśli nie, dentysta może też wyleczyć ewentualne ubytki, co koniecznie należy zrobić przed poddaniem zębów zabiegom wybielającym. Lekarz sprawdzi także, czy twoje dziąsła są zdrowe. Jeśli nie, wybielanie lepiej przełożyć.

Przy okazji poproś dentystę o poradę: jaki preparat do domowego wybielania zębów jest, jego zdaniem, najlepszy? Rozjaśnienia o ile tonów powinieneś się spodziewać? Pamiętaj, że wszystko zależy od twojego wieku, rodzaju przebarwień i naturalnego koloru twoich zębów.

Wybierz mądrze produkt wybielający

Środki wybielające zęby do użytku domowego zawierają najczęściej nadtlenek karbamidu w różnym stężeniu, zwykle od 10 do 20 proc. Wybierz na początek ten o średnim stężeniu – jeśli nie pojawią się skutki uboczne, będziesz mógł (jeśli pojawi się taka potrzeba) użyć silniejszego.

Postępuj zgodnie z zaleceniami!

Pod żadnym pozorem nie trzymaj środka na zębach dłużej, niż jest zalecane w instrukcji użycia. Może to spowodować m.in. zapalenie dziąseł. Po każdym użyciu preparatu unikaj picia kwaśnych napojów przez kilka godzin. Jeśli niedawno zostałaś mamą lub karmisz piersią – przełóż wybielanie na później.

A może wybielanie nie jest dla mnie?

Plomby kompozytowe i porcelanowe nie wybielą się. Jeśli więc masz korony, które widać, gdy się uśmiechasz, wybielenie pozostałych zębów może dawać nieestetyczny efekt. Po zakończeniu serii zabiegów możesz mieć wrażenie, że twoje zęby stały się wrażliwsze na zimne lub gorące potrawy i napoje. To przejściowy objaw i nie należy się nim martwić, o ile nie trwa zbyt długo. W takim wypadku skonsultuj się ze stomatologiem.

Pamiętaj, by nie przesadzać z wybielaniem. Poza wyżej wspomnianymi konsekwencjami zdrowotnymi, nadużywanie preparatów wybielających da ostatecznie bardzo nienaturalny efekt.

Jak wybielić martwe zęby?

Martwym zębem nazywamy potocznie ząb pozbawiony nerwu, który podczas leczenia kanałowego został zastąpiony nierozpuszczalnym materiałem. Do umartwienia zęba może dojść również w wyniku działania próchnicy. Martwe zęby najczęściej ciemnieją, przybierając szarą, nieestetyczną barwę. Na szczęście istnieją metody ich wybielania.

Wybielanie martwych zębów
Wybielanie martwego zęba – źródło SmileDent.rs

Przed wizytą w gabinecie dentystycznym

Używaj codziennie wybielającej pasty do zębów. Usuwają one plamy i przebarwienia na zdrowych zębach, dzięki czemu martwy nie będzie tak bardzo rzucał się w oczy. Możesz także nanosić na niego raz dziennie (najlepiej wieczorem) żel wybielający, który nieznacznie go rozjaśni. Nie licz jednak na spektakularne efekty – martwemu zębowi ciemniejszy kolor nadaje nie osad na powierzchni, a wypełnienie.

Skonsultuj się z dentystą

Stomatolog oceni, czy stan twojego zęba jest na tyle dobry (np. czy leczenie kanałowe przebiegało prawidłowo), by poddać go zabiegowi wybielania i poinformuje cię o wszystkich plusach i minusach takiej decyzji. Martwe zęby mają inne właściwości niż zdrowe – są bardziej kruche, a więc podatne na złamania i ukruszenia. Musisz liczyć się z tym, że w trakcie zabiegu może dojść do złamania jego korony.

Proces wybielania martwego zęba

Jeśli lekarz uzna, że twój ząb kwalifikuje się do wybielenia, skieruje cię najpierw na prześwietlenie. Następnie, jeśli wyniki nie wykażą nieprawidłowości, zabezpiecza korzeń kompozytem lub cementem, by środek wybielający nie dostał się do kanału. W komorze zęba zostaje umieszczona substancja wybielająca oraz opatrunek, który usuwa się po kilku dniach. Niestety, często efekt końcowy nie jest zadowalający i zabieg trzeba (nawet kilkakrotnie) powtórzyć.

Co zamiast zabiegu wybielania?

Licówka jest dobrym wyborem dla kogoś, kto nie chce albo nie może poddać zęba bardziej inwazyjnym zabiegom. Licówka to cienka warstwa porcelany umocowanej na cemencie. Za jej pomocą można, oprócz zmiany barwy, poprawić także kształt i zmodyfikować wielkość zęba.

Uwaga: licówkę można założyć jedynie na ząb w idealnym stanie, jeśli nie jest zbyt odwodniony i podatny na złamania. Sama licówka także jest podatna na urazy i często po kilku latach pojawiają się na nich pęknięcia. Należy także pamiętać o tym, że założenie licówki jest nieodwracalne: przed jej założeniem ząb musi być oszlifowany, dlatego już zawsze musi być na nim warstwa ochronna.

Czy gumy do żucia naprawdę wybielają zęby?

Kto z nas nie chciałby mieć bielszych zębów? Choć w rzeczywistości niewiele osób może pochwalić się naprawdę białym uśmiechem, śnieżnobiałe zęby są jednym z najważniejszych atutów urody. Na rynku pojawiły się gumy do żucia, które mają – według producentów – właściwości wybielające zęby. Czy wybielanie gumą do żucia naprawdę działa?

Niestety, z wiekiem zęby tracą blask, zwłaszcza u palaczy i osób pijących duże ilości kawy i herbaty. W obliczu takiego problemu niektórzy uciekają się do profesjonalnych metod wybielania zębów lub kupują zestawy do użytku domowego. Wielu z nas szuka jednak prostszych i tańszych metod rozjaśnienia uśmiechu. Jednym z nich jest żucie gum z dodatkiem środków wybielających.

orbit white
Guma wybielająca orbit

Gumy do żucia wybielające zęby – czy naprawdę są skuteczne?

W gumy do żucia o właściwościach wybielających najłatwiej zaopatrzyć się w internecie, ale ma je także w swojej ofercie jeden z najpopularniejszych producentów gum w Polsce. Reklamy i oferty zapewniają, że przy regularnym stosowaniu nasze zęby staną się jaśniejsze. Choć jest to bez wątpienia kusząca i o wiele wygodniejsza niż profesjonalne zabiegi metoda, w rzeczywistości jest mało skuteczna.

Większość gum do żucia ze składnikami wybielającymi zawiera środki czyszczące i dodatkowy składnik ścierny do usuwania osadu z powierzchni zębów. Mimo że nie rozjaśnią odcienia, mogą pomóc w usunięciu powierzchniowych zanieczyszczeń, których źródłem są kawa i herbata, których stosunkowo łatwo się pozbyć.

Czy używanie wybielających gum przynosi korzyści?

Chociaż gumy mają niewielkie właściwości wybielające, posiadają wiele użytecznych właściwości. Ich żucie zwiększa wydzielanie śliny, która pomaga wypłukać bakterie wywołujące próchnicę, a także zneutralizować kwasy płytki nazębnej. Jednak identyczny efekt można uzyskać, żując zwykłą bezcukrową gumę zawierającą ksylitol i płacąc o wiele mniej. Badania wykazały, że u dzieci, które żuły gumę po każdym posiłku przez dwa lata, występowanie próchnicy było mniejsze o 40 proc. w porównaniu z innymi.

Żuć czy nie żuć?

Nie wydawaj pieniędzy na „specjalne”gumy do żucia, ponieważ nie dadzą one efektu, którego oczekujesz. Jednak pamiętaj, że guma do żucia wpływa korzystnie na ogólny stan zdrowia zębów i dziąseł, dlatego warto stosować ją po posiłkach.

Tanie metody wybielania zębów

Kto z nas nie chciałby mieć bielszych zębów? Choć w rzeczywistości niewiele osób może pochwalić się naprawdę białym uśmiechem, śnieżnobiałe zęby są jednym z najważniejszych atutów urody. Na rynku pojawiły się gumy do żucia, które mają – według producentów – właściwości wybielające zęby. Czy wybielanie gumą do żucia naprawdę działa?

Soda oczyszczona z truskawkami

Rozgnieć na miazgę jedną truskawkę i dodaj do niej pół łyżeczki sody oczyszczonej. Nałóż taką mieszankę na zęby i pozostaw na ok. pięć minut. Truskawki zawierają enzym zwany kwasem jabłkowym, który oddziałuje na przebarwienia, podczas gdy soda oczyszczona usuwa je. Po „zabiegu” usuń mieszankę szczotkując zęby swoją pastą. Aby metoda przyniosła najlepsze efekty, stosuj ją raz w tygodniu.

Soda oczyszczona i woda utleniona

Możesz przygotować w domu wybielającą pastę do zębów. W tym celu zmieszaj dwie łyżeczki sody oczyszczonej z dwiema lub trzema łyżeczkami wody utlenionej. Konsystencja mieszanki powinna mieć gęstość podobną do gęstości pasty. Aby zneutralizować zapach, można dodać do mikstury odrobinę pasty do zębów. Szczotkuj nią zęby przez dwie do trzech minut, a następnie użyj zwykłej pasty. Powtarzaj zabieg co tydzień.

Soda oczyszczona i sok cytrynowy

Inną pastę do zębów można zrobić, mieszając sodę oczyszczoną z sokiem z cytryny. Sok cytrynowy ma silne właściwości wybielające, a w połączeniu z sodą może rozjaśnić odcień zębów. Umyj zęby mieszanką i pozostaw ją na zębach na kilka minut, a potem spłucz wodą. Pamiętaj, by nie stosować tej metody zbyt często, gdyż sok z cytryny jest na dłuższą metę szkodliwy dla szkliwa zębów.

Inne tanie metody wybielania zębów

Wyżej wymienione sposoby są jednymi z najpopularniejszych i przynoszących najbardziej widoczne efekty. Istnieje jednak cała gama innych bardzo tanich metod rozjaśniania uśmiechu.

 • Możesz użyć octu jabłkowego do mycia zębów każdego wieczoru.
 • Spróbuj także płukać regularnie usta wodą z dodatkiem halitu, czyli soli kamiennej, a od czasu do czasu szczotkuj zęby popiołem z drewna.
 • Niektóre owoce i warzywa mogą działać jak naturalne materiały ścierne, które usuną kamień. Marchew, brokuły, surowy szpinak, jabłka, seler pomogą wzmocnić połysk zębów.
 • Jeśli to możliwe, przepłucz usta po każdym spożyciu kawy, herbaty, barwionych napojów gazowanych czy innych produktów wywołujących przebarwienia.
 • Pomocne jest także żucie po posiłkach bezcukrowej gumy.

Co jeść, by mieć białe zęby

Chociaż na rynku istnieje wiele chemicznych środków, które pomogą wybielić zęby, możemy postarać się o bielszy uśmiech naturalnymi metodami, które w żaden sposób nie narażą zdrowia naszych zębów. Czasem zamiast stosowania chemii wystarczy po prostu… jeść!

Zmiana koloru szkliwa

Nawet najjaśniejsze zęby ciemnieją z wiekiem. Dzieje się tak, ponieważ na chroniącym zębinę szkliwie z czasem pojawiają się pęknięcia, w których gromadzą się substancje zmieniające kolor zębów. Na poziom przebarwienia ma oczywiście wpływ nasz styl życia, czyli to, jak dużo spożywamy barwiących pokarmów, napojów, czy palimy papierosy i czy dbamy o higienę jamy ustnej.

Jedz dużo wapnia

Wapń jest najważniejszym składnikiem szkliwa. Jeśli zawiera go dużo, nasze zęby są mniej narażone na pęknięcia i – w efekcie – na powstawanie przebarwień. Najlepszym źródłem wapnia są przetwory mleczne, takie jak sery żółte, serki topione, jogurty i kefiry, oraz oczywiście samo mleko.

Dużo wapnia zawierają również ryby (zwłaszcza szprotki i sardynki). Zadbaj także, by twoja dieta była bogata we fluor oraz witaminę D, niezbędną do przyswojenia wapnia. Jedz również jajka, soję, produkty zbożowe i sery podpuszczkowe.

Gryź twarde warzywa i owoce

Kalarepka, seler, marchew czy jabłka także mogą pomóc wwybieleniu twoich zębów. Ich jedzenie ma bowiem działanie ścierające – podczas gryzienia dochodzi do usuwania osadu nazębnego. Stymulują one także produkcję śliny, która zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, do której przywiera osad.

Jedz cytrusy, ale z głową

Powierzchnię zębów może rozjaśnić też kwas zawarty w owocach takich jak pomarańcze czy ananasy. Podobnie jak jabłka czy marchew pobudzają wydzielanie śliny. Niestety, kwasy owocowe z cytrusów wypłukują kryształki szkliwa z powierzchni zębów. Najlepiej więc przed zjedzeniem kwaśnego owocu umyć zęby pastą mineralizującą.

Unikaj barwiących pokarmów i napojów

Na koniec sprawa oczywista: jeśli chcesz mieć śnieżnobiały uśmiech, koniecznie ogranicz picie

 • kawy
 • herbaty
 • Coca-Coli (i innych kolorowych napojów gazowanych)
 • czerwonego wina

Silnie barwią zęby także:

 • buraki (i sok z nich)
 • sok porzeczkowy
 • papryka
 • curry
 • sosy o intensywnych barwach (curry, pomidorowy, sojowy)
 • leśne owoce (jeżyny, maliny, jagody)
 • kolorowe słodycze
 • wiele produktów zawierających barwniki oparte na cukrach i kwasach

Wybielanie zębów: czy jest dla każdego?

Wybielanie zębów to bardzo bezpieczny zabieg, który oferuje wspaniałe korzyści. Niestety, nie jest dla wszystkich. Przekonaj się, czy możesz bezpiecznie wybielić sobie zęby.

Wiek i ciąża

Dzieci poniżej 16. roku życia nie powinny poddawać się zabiegom wybielania zębów, ponieważ komory miazgi zębów i nerwy są powiększone. Zabieg może podrażnić komorę miazgi i spowodować, że stanie się nadwrażliwa. Wybielania powinny także unikać kobiety ciężarne i karmiące piersią.

Wrażliwe zęby i alergie

Jeśli masz zęby wrażliwe na zimne, gorące bądź kwaśne bodźce w jamie ustnej albo skłonne do podrażnień dziąsła, koniecznie skonsultuj się ze stomatologiem przed zabiegiem wybielania. Sprawdź także, czy nie jesteś uczulony na nadtlenek karbamidu, który jest najczęściej spotykanym środkiem wybielającym w preparatach.

Choroby

Jeśli masz problemy z dziąsłami, zmagasz się z zaawansowaną próchnicą, szkliwo zębów jest uszkodzone lub korzenie zębów są odsłonięte, unikaj zabiegów wybielania. Wszelkie schorzenia jamy ustnej należy bezwzględnie wyleczyć przed wybielaniem zębów. Zabiegu nie wykonuje się natomiast w przypadku odsłoniętych korzeni, gdyż nie ma na nich warstwy szkliwa, na którą oddziałuje środek wybielający.

Korony i wypełnienia

Nie powinieneś wybielać zębów także wtedy, gdy zęby przednie są wypełnione różnego rodzaju materiałami kompozytowymi lub jeśli są przykryte koronami. Środki zawarte w preparatach wybielą bowiem jedynienaturalne zęby, a nie zadziałają na materiały sztuczne, których odcień się nie zmieni. Dentysta może zaproponować w zamian nałożenie koron lub licówek na zdrowe zęby.

Bądź realistą

Pamiętaj, że efekt wybielenia nie pozostanie do końca życia. Zwykle utrzymuje się przez ok. dwa lata, ale może trwać krócej, jeśli nie dbasz o to, by przebarwienia nie wróciły. Palacze oraz osoby pijące duże ilości kawy czyherbaty muszą liczyć się z faktem, że po kilkunastu miesiącach ich zęby znowu staną się ciemniejsze.

Jeśli twoje zęby są bardzo ciemne, niewykluczone, że pojawi się konieczność przeprowadzenia większej liczby zabiegów wybielania. Najlepsze rezultaty zauważają osoby o żółtych zębach, zęby szare i brązowe słabiej reagują na środki wybielające.

Nie daj się zwariować

Niektóre osoby są przekonane, że wybielanie zębów to zabieg podobny do szorowania brudnej wanny. Obawiają się, że środki wybielające permanentnie uszkodzą im szkliwo, a zęby staną się kruche i nadwrażliwe. To bzdura. Należy pamiętać, że środki zawarte w preparatach wybielających to substancje chemiczne, a nie materiały ścierne. Jeśli więc będziesz stosował się do zaleceń stomatologów, twoje zęby będą podczas wybielania całkowicie bezpieczne.

Wybielanie zębów: fakty i mity

Zastanawiasz się, czy wybielić zęby? Masz wątpliwości, boisz się skutków ubocznych lub braku oczekiwanych rezultatów? Sprawdź, czy wiesz wszystko o tych zabiegach!

„Niebieskie światło”, czyli jedna z metod wybielania zębów, to laser

To nieprawda: lampa używana przy tej metodzie emituje światło metalohalogenkowe, które pomaga rozbić nadtlenek wodoru zawarty w żelu wybielającym. Następnie uwalnia się tlen, a cząsteczki nadltenku utleniają cząsteczki w szkliwie zęba tworzące przebarwienia i w efekcie wybielają je.

Wybielanie zębów boli

Rzeczywiście, zęby i dziąsła mogą być bardzo wrażliwe na nadtlenek wodoru. Większość metod wybielającychzwiększa wrażliwość zębów na 24 do 48 godzin – potem zostaną zremineralizowane przez ślinę. Wybielające paski mogą minimalnie zwiększyć wrażliwość zębów na ok. miesiąc, ale ten skutek uboczny jest zawsze przejściowy.

Po wybielaniu twój uśmiech będzie olśniewający jak u gwiazdy filmowej

Nieważne, czy wybierzesz drogą metodę wybielania w gabinecie dentystycznym, czy zastosujesz profesjonalny żel, czy też preparaty dostępne w sklepach, nigdy nie osiągniesz efektu celebrytów ze srebrnego ekranu i okładek kolorowych pism, którzy mają zazwyczaj założone kosztowne licówki.

Nasze zęby nie są naturalnie białe – ich odcień jest żółty, brązowy lub szary. Wybielanie usunie jedynie nabyte przebarwienia (po kawie, herbacie itp.), nie zmieni jednak naturalnego koloru zębów. Pamiętajmy, że zęby żółknąz wiekiem!

Efekt wybielenia szybko znika

Zazwyczaj możesz zachować jaśniejszy uśmiech przez ok. 18 miesięcy od zabiegu. Rezultat można wydłużyć, stosując od czasu do czasu wybielające paski.

Każdy może wybielić sobie zęby

Niestety, jeśli masz korony na przednich zębach, nie powinieneś ich wybielać – zabiegi i preparaty działają tylko na naturalne części zębów, tworzywa sztuczne nie zmienią odcienia. Nie powinnaś także poddawać się zabiegom, jeśli spodziewasz się dziecka lub karmisz.

Zabiegi wybielania zębów są wykonywane od końca lat 80. ubiegłego wieku. Trwają zwykle od 1 do 14 dni, a ichskutki uboczne są minimalne. Najczęstszy to nadwrażliwość zębów (zwłaszcza na zimne bodźce), który jednak ustępuje w ciągu kilkudziesięciu godzin od zakończenia zabiegów. Wybielanie zębów to jeden z najbezpieczniejszych kosmetycznych zabiegów dentystycznych. Pamiętaj jednak, by nie spodziewać się zbyt wiele: twoje zęby pozbędą się jedynie zanieczyszczeń znajdujących się na szkliwie – nie zmienią swojego naturalnego odcienia.

Skutki uboczne wybielania zębów

Chcesz wybielić zęby? Porozmawiaj wcześniej ze stomatologiem i upewnij się, że zabieg będzie dla ciebie bezpieczny. Zęby są bardzo ważną częścią wizerunku człowieka. Na podstawie ich stanu można wiele powiedzieć o ich właścicielu. Dlatego też coraz popularniejsze staje się wybielanie zębów i usuwanie osadu z kawy, herbaty i alkoholu, który wyraźnie szpeci nasze uśmiechy.

Na jakie środki do wybielania zębów powinienem uważać?

Wraz ze wzrastającym popytem na produkty wybielające na rynku pojawia się ich coraz więcej, z których niektóre mają mieć cudowne wręcz właściwości. Przed zakupem poświęć więc trochę czasu, by przyjrzeć się popularnym środkom i obietnicom producenta. Działanie niektórych z nich jest potwierdzone badaniami i tylko takim produktom powinieneś zaufać.

A może to nie dla mnie?

Pamiętaj, by przy wyborze metody wybielania zębów zwracać uwagę przede wszystkim nie na pierwszy, krótkotrwały efekt (który może być spektakularny), a na długofalowe skutki zastosowania preparatu. Nawet jeśli nie zaszkodził żadnej ze znanych ci osób, które go używały, może się okazać, że jesteś wyjątkowo wrażliwy na jakiś z jego składników. Nieodpowiednio dobrany środek wybielający może spowodować poparzenia dziąseł lub warg czy nawet trwale uszkodzić zęby! Czasem w takich wypadkach zdarza się również, że zęby stają się permanentnie wrażliwe na ów składnik. Dlatego tak ważne jest, by przed zabiegiem skonsultować się z lekarzem.

Nierówne wybielenie

Niezależnie, jak bardzo rekomendowaną metodę wybierzesz, zawsze istnieje ryzyko, że wybielenie nie będzie równomierne. Może to dać naprawdę nieestetyczny efekt. Musisz wiedzieć, że wyłącznie naturalne zęby można wybielić. Popularne środki:

 • nie usuną przebarwień pozostawionych przez leki
 • nie rozjaśnią martwych zębów
 • nie wybielą plam wywołanych przez fluorozę (zaburzenie podczas mineralizacji zębów)

Nadwrażliwość zębów

Praktycznie wszystkie wybielające żele wywołują chwilową nadwrażliwość zębów na zimne, gorące, słodkie lub kwaśne bodźce w ustach. Powinna ona ustąpić po ok. 48 godzinach, a jeśli tak się nie stanie, zrezygnujmy ze stosowania danego środka i koniecznie udajmy się do stomatologa. Nadwrażliwość zębów po użyciu preparatu wybielającego może być efektem niewykrytej wcześniej próchnicy.

Podrażnienie dziąseł

Podrażnienie dziąseł to kolejny dość powszechny skutek uboczny wybielania zębów. Zwykle przebiega łagodnie, ale by złagodzić dolegliwości, poproś dentystę o wybranie dla ciebie pasty do zębów poprawiającej kondycję dziąseł. Zwróć także uwagę, czy nie nakładasz na zęby zbyt dużych ilości preparatu.

Nie przesadzaj z wybielaniem zębów

Zabiegi wybielania zębów stają się coraz popularniejsze. Pojawia się także coraz więcej preparatów, których możemy użyć w domu. Kiedy ich stosowanie staje się niebezpieczne?

Uzależnienie od wybielania

Możliwość wybielenia uśmiechu to z pewnością wspaniały wynalazek współczesnej medycyny estetycznej. Fakt, iż możemy w szybki sposób pozbyć się przykrych następstw picia kawy, herbaty czy palenia tytoniu zachęca nas do sięgania po specyfiki dostępne w każdej aptece i drogerii. Niektórzy z nas mogą jednak popaść w przesadę i nawet uzależnić się od wybielania zębów.

 Jak przygotować się do wybielania zębów?

 Nawet jeśli masz zamiar użyć ogólnodostępnego, teoretycznie bezpiecznego preparatu, powinieneś najpierw skonsultować się ze stomatologiem. Musisz także zdawać sobie sprawę, że efekt wybielenia niekoniecznie będzie spektakularny. Wiele zależy od stanu zdrowia twoich zębów, a także od ich naturalnego koloru. Jeśli po zastosowaniu środka wybielającego nie zauważysz różnicy, nie kupuj następnego, tylko udaj się do dentysty. Niewykluczone, że będziesz musiał poddać się profesjonalnym (i, niestety, bardziej kosztownym) zabiegom wybielania.

Bleachoreksja

Jeśli wszyscy wokół chwalą twoje śnieżnobiałe zęby, a ty wciąż wydajesz majątek na preparaty i uważasz, że twój uśmiech może być jeszcze bielszy, a każda taka myśl wywołuje w tobie duży niepokój, prawdopodobnie masz już tzw. bleachoreksję, czyli jesteś uzależniony od wybielania zębów.

To zaburzenie, występujące głównie u kobiet, jest porównywane do uzależnienia od opalania czy nawet do anoreksji. Nadmierne stosowanie środków do wybielania zębów może mieć wiele przykrych następstw. Pierwszym objawem jest zwykle nadwrażliwość zębów i dziąseł, które kończy się nawet zniszczeniem szkliwa i osłabieniem struktury zębów, co może doprowadzić nawet do konieczności leczenia kanałowego. Paradoksalnie, nadużywanie preparatów wybielających często kończy się powstawaniem przebarwień na powierzchni zębów.

Nie każdy musi mieć śnieżnobiały uśmiech

Nie porównuj swoich zębów z uśmiechem gwiazdy z okładki kolorowego pisma. Hollywoodzcy aktorzy mają najczęściej nałożone na zęby licówki o idealnym odcieniu, a takiego efektu nigdy nie da ci domowe wybielanie. I pamiętaj: nie każdemu pasuje śnieżnobiały odcień zębów! Zbyt biały uśmiech może dawać naprawdę nieestetyczny i nienaturalny efekt.

Dawne sposoby wybielania zębów

Dążenie do posiadania śnieżnobiałego uśmiechu powszechnie kojarzy się z XXI-wiecznym społeczeństwem. Tymczasem ludzie już od setek lat obmyślali sposoby wybielania zębów!

Żucie gałązek

Historia wybielania zębów sięga czasów starożytnych. Już w 3000 r. p.n.e. ludzie używali do ich czyszczenia małych gałązek, które należało żuć, by pozbyć się niechcianych resztek pożywienia. Niektóre rodzaje gałązek rzeczywiście zawierały antybakteryjne związki chemiczne, które pomagały zachować zdrowie i kondycję zębów. Gałązki są używane po dziś dzień wśród niektórych plemion.

Wynalezienie pasty do zębów

Sądzicie, że pasta do zębów to współczesny wynalazek? Nic bardziej mylnego. Stworzyli ją ok. 4000 lat temu starożytni Egipcjanie, mieszając pumeks z octem winnym. Ocet rozpuszczał nalot i kamień na zębach, a pumeks miał właściwości ścierne. W dawnym Egipcie biały uśmiech był bardzo ceniony – symbolizował piękno i bogactwo.

Wybielanie… moczem

Tak, na taką metodę rozjaśniania uśmiechu wpadli Rzymianie. I mieli rację: amoniak w moczu ma rzeczywiście właściwości wybielające. Najbardziej ceniony był mocz Portugalczyków oraz mocz dziecięcy. Do dziś wiele środków wybielających zawiera amoniak. Na szczęście nie musimy jednak uciekać się do tak prymitywnych metod, jakie stosowano w starożytnym Rzymie.

Pierwsze szczoteczki do zębów

Szczoteczki podobne w pewnym sensie do tych, których używamy obecnie, zostały wynalezione w Chinach ok. 1498 roku. Włosie było wykonane ze sztywnej sierści z karku świń syberyjskich i przytwierdzone do rączki z bambusa lub kości. Chińczycy odkryli, że używanie takich szczoteczek pozwala zachować zdrowsze i jaśniejsze zęby Europejscy kupcy przywieźli takie egzemplarze szczoteczek do domów, ale nie przyjęły się one w naszej kulturze. W Europie w tych czasach jedynie klasy wyższe dbały o zęby, stosując do ich czyszczenia szczoteczek z miękkiego włosia końskiego.

Początki „profesjonalnego” wybielania zębów

W XVII w. wybielaniem zębów zajmowali się fryzjerzy. Piłowali zęby i nakładali na nie kwas, który je rozjaśniał. Efekty wybielenia były zauważalne, ale zabiegi takie doprowadzały do erozji szkliwa i chorób. Na związek fluorku sodu z właściwościami wybielającymi wpadli dentyści na początku XIX w., gdy odkryli, że niektórzy pacjenci narażeni na kontakt z chemikaliami w wodzie i pożywieniu nie mają kamienia nazębnego.

Z kolei najpopularniejsze obecnie preparaty, zawierające nadtlenek wodoru, zawdzięczają swój skład odkryciu z lat 80. XX w. Nadtlenek był używany powszechnie jako doustny żel antyseptyczny do leczenia dziąseł. Szybko zauważono, że ubocznym efektem jego stosowania są bielsze zęby. Kilka lat później ruszyła masowa produkcja preparatów, które możemy obecnie znaleźć w każdej drogerii.

Wybielanie Zębów
4.3 (86.67%) 3 głos

Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@drogazdrowia.pl. Bądź z nami w kontakcie i dołącz do naszego fanpage'a - Droga Zdrowia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here