Termin porodu

0
117

Bardzo często okazuje się, że termin wyliczony na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki bywa inny niż termin, jaki podawany jest po badaniu USG przez lekarza.

Czas trwania ciąży to tak naprawdę 9 i pół miesiąca księżycowego, co daje dokładnie 266 dni od chwili poczęcia, czyli 38 tygodni. Czasem mówi się o 10 miesiącach księżycowych – to czas ciąży liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to obliczanie terminu porodu według reguły Naegelego.

Metody obliczania terminu porodu

Termin porodu zależy od bardzo wielu czynników. Schemat podany niżej do obliczania tego terminu jest stosowany już od wielu dziesięcioleci. Ważna jest tutaj długość cyklu ciężarnej. Gdy kobieta ma cykl 28 dniowy, to do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 280 dni plus 7 dni. Przy dłuższym cyklu,wynoszącym 30-32 dni, dodaje się dodatkowo 9 dni, zaś przy krótszym, na przykład 25-26-dniowym dodaje się tylko 5. Problem stanowią panie, które miesiączkują nieregularnie i w ich wypadku obliczenie terminu porodu jest jeszcze trudniejsze.

Wszystko wydaje się idealnie proste. W praktyce jednak bardzo mało dzieci rodzi się w obliczonym w ten sposób terminie. Czasami, ale nie zdarza się to zbyt często, jeśli jest znana data poczęcia dziecka, to do tej daty trzeba doliczyć 266 dni. Na pewno jest to bardziej precyzyjny sposób obliczenia realnego terminu porodu.
Jednak również precyzyjnie określony dzień poczęcia może mieć pewne błędy. Otóż, nawet jeśli kobieta odbyła tylko jeden stosunek w trakcie dni płodnych, to do końca nie może kontrolować, czy owulacja nie przesunęła się o dobę, dwie lub nawet trzy. Według różnych źródeł, tylko do 5 proc. dzieci rodzi się w wyliczonym przez lekarza lub siebie terminie. Przyjmuje się zatem, że dziecko urodzone terminie, przychodzi na świat między 38 a 42 tygodniem ciąży.

USG i obliczanie wieku ciąży

Lekarz specjalista od USG dość precyzyjnie obliczy wiek ciąży, jeśli badanie zrobione zostanie w 11-12 tygodniu ciąży. Ważny jest termin wykonania badania, bo wówczas sprawdza się ważne parametry zdrowotne – przede wszystkim widać, czy prawidłowo rozwija się cewka nerwowa – czyli, czy dziecku nie grozi rozszczep kręgosłupa – później badanie nie jest już tak precyzyjnie. W tym terminie wszystkie ciąże rozwijają się bardzo podobnie i można w miarę łatwo policzyć wiek ciąży, później dzieci rosną już we własnym tempie.

Istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do porodu przedwczesnego. Jednak przy idealnie przebiegającej ciąży, trzeba wziąć poprawkę, że dziecko może urodzić się na dwa tygodnie przed lub nawet dwa tygodnie po obliczonym terminie.

Samodzielne obliczenie terminu porodu

Obliczanie terminu porodu fascynuje zawsze mamę, która chciałaby jak najszybciej urodzić swoje dziecko. Oczywiście ciąża trwa 9 miesięcy i +/- kilka dni nie ma dużego znaczenia dla jej przebiegu, ale dla rodziców i rodziny dziecka jest bardzo ważne. Chociażby dlatego, żeby dobrze przygotować się do tego wyjątkowego dla całej rodziny dnia.

Czy można obliczyć termin porodu ze 100 proc. pewnością?

Wydaje się, że kobieta, która odbyła w danym cyklu tylko jeden stosunek, który mógł spowodować ciążę, powinna bez problemu dokładnie obliczyć dzień, w którym powinno urodzić się ich dziecko. Jednak może mieć miejsce kilka sytuacji, które mogą zakłócić dokładność takich wyliczeń. Plemnik, jak pokazują nowe badania, potrafi przeżyć nawet 7 dni, toteż może okazać się, że do zapłodnienia doszło nie w dniu, w którym kobieta sądzi. Obliczenie nie uwzględnia np., że dziecko mogło być poczęte jako efekt stosunku, który odbyła tydzień wcześniej.

Nawet kobiety o bardzo regularnych cyklach mogą mieć niewielkie zaburzenia i owulacja może być o kilka dni spóźniona lub przyspieszona, a ponieważ plemniki mogą przez kilka dni przetrwać w gotowości do zapłodnienia, więc znowu precyzja obliczeń nie jest tu pewna. Zawsze podczas obliczenia trzeba mieć świadomość, że prawidłowy czas ciąży mieści się między 38. a 42. tygodniem jej trwania.

 • Obliczenie najprostszą metodą
  Najprostszy sposób wyliczenia daty porodu: do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 40 tygodni. Jest to bardzo uproszczona metoda, ponieważ nie uwzględnia się tu różnic w długości cyklu. Czasami dochodzi tu też do poważnych pomyłek, ponieważ część kobiet miewa już po zajściu w ciążę krwawienie, które bardzo przypomina miesiączkę. Wówczas, jak łatwo się doliczyć, następuje dwutygodniowe przekłamanie w obliczeniach i wówczas okazuje się, że dziecko rodzi się w 38. tygodniu i jest wyjątkowo dojrzałe, a w rzeczywistości jest to już 40. tydzień.
 • Obliczanie terminu na podstawie ruchów dziecka
  Ciężarna, która nie rodziła jeszcze dziecka odczuwa pierwsze, delikatne ruchy dziecka w 20. tygodniu ciąży. Wówczas należy do dnia, kiedy ciężarna odczuła te pierwsze ruchy, dodać 20 tygodni (lub 140 dni). Ciężarna nosząca w łonie swoje kolejne dziecko, czuje jego ruchy 2 tygodnie wcześniej, czyli w 18. tygodniu ciąży, toteż analogicznie należy do tego dodać 22 tygodnie (154 dni). Ta metoda jest jednak mało precyzyjna. Kobiety o szczupłej budowie, nawet pierworódki, mogą ruchy dziecka poczuć nieco wcześniej, zaś te, które nawet wcześniej już rodziły, ale mają sporą nadwagę mogą te ruchy odczuwać nieco później.
 • Metoda Naegelego
  Tę metodę stosują przede wszystkim lekarze, którzy jeszcze przed pierwszym badaniem USG chcą w miarę precyzyjnie określić datę rozwiązania. Nazwa metody wzięła się od nazwiska niemieckiego lekarza, który żył i pracował na przełomie XVIII i XIX wieku. Stworzył on wzór, który wygląda tak:
  Planowany dzień porodu to: pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok 

  Lekarze uwzględniają w tym obliczeniu różną długość cyklu u kobiet i wprowadzili taką zmianę, którą każda z pań mająca inny niż 28-dniowy cykl, musi wziąć pod uwagę. Panie o dłuższym cyklu – najczęściej trwa on do 32 dni zamiast 7 dni – dodają 9, zaś panie o krótszym cyklu – poniżej 26 dni – dodają tylko 5 dni. Należy pamiętać o tym, że wiele czynników zewnętrznych, a także stan zdrowia kobiety, w tym problemy ze zdrowiem w trakcie ciąży, mogą wiele zmienić w jej przebiegu, w tym także przyspieszyć poród, a nawet doprowadzić do porodu przedwczesnego z wszelkimi konsekwencjami dla dziecka.

Dlaczego większość dzieci nie rodzi się w terminie?

Dzieci rzadko kiedy rodzą się w dokładnie w wyznaczonym terminie. Ciąża realnie trwa 266 dni, jednak tylko niewielki procent ciąż ma rozwiązanie w obliczonym terminie – dotyczy to około 5 proc., ale w nich mieszczą się również ciąże, których zakończenie nastąpiło poprzez cesarskie cięcie.

Ciąża to czas, kiedy nowy człowiek rozwija się w łonie matki. Już w tym okresie,po pierwszych 14 tygodniach, gdy rozwój płodu przebiega prawie identycznie,pojawiają się cechy indywidualne nienarodzonego jeszcze człowieka. Jedne dzieci szybciej dorastają, inne nieco wolniej. Zresztą tak samo dzieje się po narodzinach, dzieci rosną i dojrzewają w swoim własnym tempie.

Dzieci urodzone między 38. a 42. tygodniem ciąży uznaje się za urodzone o czasie i w każdym przypadku są to ciąże donoszone. Dzieci urodzone nieco przed terminem, czyli w 38. czy 39. tygodniu, nie mają cech wcześniactwa. Trudno też mówić o ciąży przenoszonej, gdy ciąża kończy się w 42 tygodniu.

Dziecko rodzi się najczęściej w momencie, kiedy osiąga pełną dojrzałość do tego, by opuścić bezpieczne matczyne łono. O ile mamy, które urodzą dziecko przed wyliczoną datą porodu nie mają czasu, by się tym faktem zdenerwować, o tyle kobiety, które mimo upływu czasu od obliczonej daty porodu nie odczuwają niczego, co by zapowiadało jego nadejście, zazwyczaj się denerwują, martwią, że ich maleństwu może stać się coś złego.

Zawsze, gdy minie wyliczony termin porodu, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę. Lekarz sprawdzi tętno płodu, a również to czy wody płodowe (owodniowe) są czyste oraz jak zachowuje się szyjka macicy – jej wygładzenie i nawet lekkie rozwarcie oznacza, że poród niedługo się zacznie. Bardzo często, szczególnie przy pierwszej ciąży, w wyznaczonym terminie nic się nie dzieje. Mama powinna wrócić do domu i spokojnie czekać na rozwój sytuacji. Najczęściej lekarz ustali termin kontaktów. Ciężarna powinna natychmiast, ale bez histerii, stawić się w szpitalu, gdy odejdą jej wody, pojawi się krwawienie lub następują skurcze co 7-9 minut.

W medycynie ludowej dość często pojawia się twierdzenie, że na poród ma wpływ pełnia Księżyca. Co prawda badania naukowe jak dotychczas nie potwierdzają tego, że w czasie pełni i jej najbliższych okolicach zwiększa się liczba porodów ale położne potwierdzają taki fakt i być może dziecko czeka na pełnię, by się spokojnie urodzić. Warto zajrzeć do kalendarza astrologicznego, żeby zobaczyć, kiedy jest pełnia, albo po prostu spojrzeć w nocy w niebo i zobaczyć co się tam dzieje z księżycem.

Co wpływa na zmianę terminu porodu?

Przyspiesza poród:
 • ciąża mnoga
 • poronienia, przedwczesne porody
 • niedożywienie
 • anemia – tu zazwyczaj dochodzi do przedwczesnego odejścia wód płodowych
 • stres
 • młody wiek ciężarnej (młodsza niż 18 lat)
 • zaawansowany wiek ciężarnej (powyżej 36 lat)
 • cukrzyca, ciśnienie
 • wady w budowie macicy
 • niewydolność szyjki macicy, czasami zbyt krótka szyjka
 • czasami jakieś zdarzenie typu wypadek, upadek itp.
Opóźnia poród:
 • nieprawidłowości w budowie macicy
 • stres – może być on spowodowany lękiem o ciążę lub o dziecko, lęk przed porodem
 • niedojrzałość dziecka (każde z dzieci rośnie według własnego rytmu)
Termin porodu
5 (100%) 1 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here