Rak kości

0
11

Nowotwór kości stanowi wynikową niekontrolowanego podziału komórek w organizmie. Lekarze wyróżniają dwa typy nowotworów – pierwotny i wtórny, przy czym zdecydowanie częściej mamy do czynienia z przypadkami zachorowań na nowotwory przerzutowe (wtórne).

Wszystkie schorzenia kostne zaczynają się tak samo. Chory uskarża się m.in. na bóle kości, które mogą mieć charakter miejscowy lub ogólny. Dość często dochodzi do złamań, nawet w wyniku drobnego urazu. Jeżeli towarzyszy temu dodatkowo spadek masy ciała oraz częste (bez konkretnego powodu) skoki temperatury, to mogą to być objawy wskazujące na rozwój choroby nowotworowej.

Wyróżniamy dwa, główne typy nowotworów kostnych: pierwotnego raka kości (szpiczaka) oraz nowotwór przerzutowyObjawami szpiczaka są m.in.:

 • anemia
 • powiększenie wątroby
 • śledziony
 • niewydolność nerek
 • obniżenie odporności
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • podwyższone stężenie białka we krwi i moczu

Symptomami pośrednimi są:

 • bóle i zawroty głowy
 • zaburzenia świadomości
 • drgawki
 • problemy ze słuchem

Do objawów przerzutowych natomiast zaliczamy:

 • hiperkalcemię
 • złamania patologiczne
 • niekontrolowane skurcze mięśni

Mięsak kościopochodny

Najczęściej spotykaną chorobą nowotworową jest mięsak kościopochodny, który występuje aż u 60 procent osób, zapadających na nowotwór (szczególnie wśród najmłodszych). Głównymi objawami zachorowania są:

 • przewlekły ból kości, który nie ustaje nawet w czasie odpoczynku
 • osłabienie organizmu
 • utykanie
 • problemy z chodzeniem

Leczenie mięsaka uzależnione jest od stopnia jego złośliwości, aby to stwierdzić należy wykonać badania histopatologiczne oraz rezonans magnetyczny. Pierwszą fazą kuracji jest chemioterapia indukcyjna, stosowana przez dość krótki okres. Następnie lekarz podejmuje decyzję czy guz nadaje się do resekcji, czy też niezbędna jest amputacja kończyny. Niezależnie od wyroku, kolejnym elementem kuracji szpitalnej jest chemioterapia, zależna już od kondycji pacjenta.

Guz Egwina

Innym poważnym schorzeniem jest Guz Egwina, który należy do grupy bardzo trudno wykrywalnych nowotworów złośliwych. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się wśród grupy ludzi młodych, którzy nie przekroczyli trzydziestego roku życia. Do podstawowych objawów chorobowych zaliczyć możemy okresowy ból kości, który z czasem przybiera na sile, a w końcowym etapie schorzenia w ogóle nie opuszcza chorego. Kość, na której rozwija się guz, może być także bardziej podatna na złamania.

Leczenie tej przypadłości jest bardzo trudne i skomplikowane. W niektórych przypadkach, gdzie dość wcześnie wykryje się guza, wystarczą radioterapia i chemioterapia, jednak w większości konieczna okazuje się jużamputacja chorej kończyny i dalsza chemioterapia. Nowotwór kości może spowodować ogromnespustoszenia w organizmie. Chory diametralnie chudnie, pojawiają się deformacje kończyn objętych chorobą, a kości stają się bardziej podatne na urazy i złamania.

Czy rak kości to wyrok?

Zmiany nowotworowe, które zostały wykryte odpowiednio wcześnie, kwalifikują się do przeprowadzenia bezinwazyjnej terapii. Natomiast w przypadku dużej złośliwości jedyną, w miarę skuteczną metodą jestleczenie operacyjne. Niestety statystyki śmiertelności z powodu raka kości są wciąż bardzo wysokie. Około 60 procent pacjentów, którzy zachorowali na mięsaka, umiera w ciągu pierwszych pięciu lat od zdiagnozowania schorzenia.

Czy ból kości zawsze zwiastuje chorobę?

Niektóre bóle kości mogą być powiązane z urazem mechanicznym. Jeżeli doznaliśmy takowego, bądź mocno się obtłukliśmy, ból kości nie jest wówczas niczym niepokojącym. Jeżeli natomiast odczuwamy ból bez żadnego, wyraźnego powodu, powinniśmy poważnie zastanowić się nad odwiedzeniem specjalisty. Tego typu objawy mogą zwiastować zmiany hormonalnezmiany zwyrodnieniowe, zapalenia, a nawet choroby nowotworowe. Właściwa diagnostyka jest możliwa po wykonaniu serii badań lekarskich, a także przeprowadzenia szczegółowego wywiadu.

Pierwszym elementem procesu diagnostycznego jest określenie poziomu wapnia we krwi, ponieważ jego niedobór lub nadmiar mogą wywoływać bóle. W przypadku zaobserwowania dodatkowych objawów takich jak bezsenność, wypadanie włosów czy też stałe zmęczenie, można podejrzewać hiperkalcemię. Jeżeli natomiast pacjent zaobserwuje u siebie jeszcze spadek masy ciała czy nagłe skoki temperatury, powinien czym prędzej udać się do lekarza. Podobne objawy są bowiem charakterystyczne dla białaczki i nowotworów kostnych. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest RTG. Badanie wykazuje podstawowe zmiany w układzie kostnymi pozwala stwierdzić, czy pacjent jest przewlekle chory, czy też zmiany mają charakter zapalny.

Co sprzyja rozwojowi chorób kości?

O kości należy dbać już od najmłodszych lat. Jeżeli odpowiednio wcześnie zatroszczymy się o nie, to istnieje duża szansa, że także na starość będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Choroby kości są zazwyczaj wywołane złymi nawykami i przeciążeniami organizmuOsoby otyłe są znacznie bardziej narażone na zwyrodnienia i choroby kostne aniżeli ludzie o normalnej budowie ciała. Przenoszenie ciężarów i obciążenia jednej strony ciała również jest bardzo niezdrowe i doprowadza do powstawania poważnych zaburzeń. Aby skutecznie ochronić się np. przed osteoporozą i odwapnieniem kości warto zażywać stałe dawki wapnia oraz substancji pochodnych. Znajdziemy je w suplementach diety przeznaczonych zarówno dla młodych, jak i nieco starszych osób. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać i trzymać się podstawowych norm w ich dawkowaniu.

Rak kości
Oceń Artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here