Co robić, gdy osoba chora nie chce podjąć leczenia?

W takiej sytuacji najlepiej próbować rozmawiać z chorym o tym, czym jest choroba, dlaczego taka sytuacja jest trudna, czy jest możliwość jakiejkolwiek, nawet drobnej pomocy. Pokazywanie choremu, że rozumiemy jak trudne może być bycie w takiej sytuacji może pomóc zredukować jego lęk.

Jeśli chory zachowuje się tak, że może stanowić zagrożenie dla siebie samego lub życia bliskiej osoby, to wtedy należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia z opisaniem danej sytuacji. Często do takiej interwencji przyjeżdża również policja i choć zrozumiałe jest jak ciężkie może być takie przeżycie dla wszystkich, to jednak w sytuacji zagrożenia życia jest to jedyne słuszne rozwiązanie.

Częściej jednak dochodzi do sytuacji, kiedy chory wypiera chorobę, ale nie wymaga natychmiastowej interwencji psychiatrycznej. Wtedy sytuacja staje się bardzo trudna szczególnie dla bliskich, którzy towarzyszą choremu, patrząc jak choroba pogłębia się. W takiej sytuacji wsparcie terapeutyczne dla pozostałych zdrowych członków rodziny pozwala dalej jej funkcjonować.

Co robić, gdy osoba chora nie chce podjąć leczenia?
4 (80%) 3 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here