Wrastający paznokieć – leczenie

14
16713
Wrastający paznokieć – leczenie
4.41 (88.18%) 22 głos

Wrastający paznokieć jest częstym schorzeniem. Polega na tym, że róg lub krawędź paznokcia wrastają w miękkie mięso palca. Efektem jest ból, zaczerwienienie, obrzęk i czasami zakażenia. Wrośnięty paznokieć zwykle pojawia się na dużym palcu u nogi.

Często można leczyć wrastające paznokcie na własną rękę. Jeśli ból jest ostry lub rozprzestrzenia się, to jednak lekarz powinien podjąć kroki w celu łagodzenia dolegliwości i pomóc uniknąć komplikacji w razie wrastającego paznokcia.

Jeśli masz cukrzycę lub inny warunek, który powoduje słabe krążenie u nóg, to narażony jesteś na większe ryzyko powikłań, które są następstwem wrastającego paznokcia.

Wrośnięty paznokieć – leczenie i zabiegi.

Zazwyczaj można leczyć wrastający paznokieć przy użyciu domowych środków zaradczych, takich jak regularne moczenie stopy w ciepłej wodzie i stosowanie kremu z antybiotykiem. Jeśli ból nie mija lub pojawia się ropa lub zaczerwienienie, które wydaje się rozprzestrzeniać należy skonsultować się z lekarzem. Możliwe, że zajdzie potrzeba usunięcia paznokcia i podanie antybiotyków aby zapobiec zakażeniu i dalszym komplikacjom.

Zabiegi jakie można podjąć na wrastający paznokieć

 • Podnoszenie paznokci. Dla nieco wrastających paznokci (zaczerwienienie i ból), lekarz może umieścić bawełnę, nić dentystyczną lub szynę pod krawędzią paznokcia aby oddzielić paznokcia od skóry. Pomaga to w rośnięciu paznokcia nad skórą.
 • Częściowe usunięcie paznokcia. W poważniejszych stanach wrośniętego paznokcia (zaczerwienienie, ból i ropa), lekarz może przyciąć lub usunąć wrastającą część paznokcia. Przed rozpoczęciem tej procedury, lekarz może czasowo znieczulić palec.
 • Usuwanie paznokci i tkanki. Gdy wrastający paznokieć powraca, lekarz może zalecić usunięcie części paznokcia wraz z tkanką (łożysko paznokcia), aby zapobiec ponownemu nawrotowi. Ta procedura może być wykonana laserowo lub z pomocą środków chemicznych.

Lekarz może zalecić stosowanie antybiotyków miejscowo lub doustnie aby zapobiec zakażeniom.wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć – domowe sposoby leczenia

Domowe środki zaradcze:

 • Moczyć nogi. Wykonuj to przez 15-20 minut dziennie. Moczenie w ciepłej wodzie zmniejsza bolesność i obrzęk.
 • Umieść bawełnę lub nić dentystyczną pod paznokciem. Umieść świeże kawałki bawełny lub woskowaną nić dentystyczną pod krawędzią wrastającego paznokcia po każdym moczeniu. Pomoże to w końcu sprawić, że paznokieć będzie rósł ponad tkanką. Zmieniaj nici i bawełnę do momentu aż ból i zaczerwienienie ustąpią.
 • Użyć miejscowo antybiotyk. Zastosuj maść z antybiotykiem na wrażliwym miejscu
 • Wybierz wygodne obuwie. Rozważ noszenie obuwia z otwartymi palcami aż do momentu pozbycia się wrastającego paznokcia.
 • Brać leki przeciwbólowe. Jeśli ból jest silny i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu można zażyć leki przeciwbólowe,.
 • Sprawdzaj swoje stopy. Jeśli masz cukrzycę, sprawdzaj swoje nogi codziennie na objawy wrastających paznokci i innych problemów ze stopami.

Wrastający paznokieć – objawy

Oznaki i objawy wrastającego paznokcia obejmują:

 • Ból i tkliwość palca wzdłuż jednego lub obu boków paznokcia
 • Zaczerwienienie wokół paznokcia
 • Obrzęk palca wokół paznokci
 • Zakażenie tkanek wokół paznokcia

 Wrastający paznokieć – przyczyny.

Wrastający paznokieć powstaje wtedy gdy paznokieć wrasta w mięso palca. Najczęstsze przyczyny to:

 • Noszenie zbyt ciasnych butów, które ściskają palce
 • Powracająca grzybica paznokcia
 • Obcinanie paznokci zbyt krótko lub krzywo
 • Uszkodzenia paznokcia
 • Nietypowo zakrzywione paznokcie

Kiedy do lekarza?

Skonsultować się z lekarzem, jeśli:

 • Występuje silny dyskomfort w palcu lub ropą lub zaczerwienienie, które wydaje się rozprzestrzeniać
 • Chorujesz na cukrzycę lub słabe krążenie w kończynach dolnych
 • Infekcja zdaje się powiększać

Wrastający paznokieć – powikłania.

Nieleczony lub niewykryte, wrośnięty paznokieć może zainfekować kość i doprowadzić do poważnego zakażenia kości.

Powikłania mogą być szczególnie dotkliwe, jeśli masz cukrzycę, ponieważ krążenie i unerwienie w nogach może być osłabione. Tak więc, każdy stosunkowo niewielki uraz stopy – cięcia, skaleczenia, odciski, zrogowacenia lub wrastający paznokieć nieleczone mogą prowadzić do infekcji. Trudno gojące się otwarte rany (owrzodzenia stóp) mogą wymagać operacji, aby zapobiec gangrenie – gnicie i śmierć tkanki wynikające z przerwy w przepływie krwi w pewnym obszarze ciała.

Wrastający paznokieć – zapobieganie.

Aby zapobiec wrastaniu paznokcia należy:

 • Przycinać paznokcie prosto. Przy obcinaniu dopasować kształt paznokcia do kształtu palca. Jeśli równe przycinanie paznokci stwarza nam problemy należy skonsultować się z podologiem, który pomoże nam w tym.
 • Utrzymywać paznokcie w umiarkowanej długości. Nie przycinać paznokci zbyt krótko ponieważ podczas noszenia butów nacisk na paznokcie może je kierować tak, że będą wrastać w tkankę.
 • Nosić buty, które pasują właściwie.Staraj się dobierać buty, które nie uciskają palców i nie naciskają na palce nadmiernie.
 • Nosić obuwie ochronne. Jeżeli w pracy występuje ryzyko zranienia palców to należy zaopatrzyć się w obuwie np. z metalowymi nosami.

14 KOMENTARZE

 1. Mam wrosniety paznokiec u nogi.jest ropa i krew. Od niedawna stosuje takie liscie mowia na to „lekarz” czy jakos tam. Pomaga. Dzikie mieso zaczyna sie cofac i palec zaczyna przypominac swoja dawna postac.

  • Miałam takie same problemy z wrastającymi paznokciami. Na szczęście trafiłam do dobrego specjalisty podologa. Polecam Centrum Stopy w Warszawie ul. Kazimierzowska 69. Bardzo fachowa opieka specjalistów a ceny przystępne. Polecam

 2. Ciekawy artykuł, choć niektóre metody zaproponowane dość wątpliwe. Wrastające paznokcie przede wszystkim należy pokazać dobremu podologowi (specjaliście od stóp). Zabieg chirurgiczny może okazać się niezbędny tylko w 10-20% przypadków i niestety wiąże się z co najmniej (!) kilkudniowym zwolnieniem z pracy oraz dużym ryzykiem, że operowany paznokieć odrośnie w znacznie gorszym kształcie niż przed chirurgiem lub nie odrośnie wcale. Co do domowych sposobów: często pomagają, ale wszystko zależy od konkretnego przypadku. Nie pomogą na niedocięty fragment paznokcia wbijający się ciało, przy suchej skórze moczenie stóp w roztworze soli czy sody, choć daje ulgę, może prowadzić do wysuszania płytki paznokcia i jego większego wkręcania itd. Bez fachowej oceny można sobie zrobić krzywdę. Najbardziej skuteczna metoda niechirurgiczna – odpowiednia do przypadku klamra na wrastający paznokieć założona w gabinecie podologicznym. Pozwala normalnie funkcjonować bezpośrednio po założeniu, chodzić, jeździć samochodem, pracować. Generalnie wrastający paznokieć u nogi to mały, ale bolesny problem, który nie zawsze da się skutecznie wyleczyć domowym sposobem… O błędnej pielęgnacji można poczytać też na stronie http://zdrowa-stopa.pl/index.php/galeria-przypadkow/.
  Większość gabinetów podologicznych w Polsce oferuje bezpłatne konsultacje, gdzie można uzyskać ocenę co trzeba konkretnie zrobić z danym przypadkiem, aby nie trafić do chirurga i wrastający paznokieć opanować. Najtrudniej oczywiście Paniom pozbyć się ładnych, ale zabójczo dla paznokci, ciasnych butów…

 3. Moja córka rok temu zaczęła „przygodę” z paznokciem. Wizyta u chirurga i od razu rada- zerwac paznokieć. Nie zgodziłam sie. I słusznie. Parę tygodni walki antybiotykiem i spirytysem salicylowym połączone z odciaganiem wału paznokciowego i pomoglo. W tym roku sprawa powróciła i to z nasileniem. Od razu zdecydowałam się na wizytę u podologa. Gorąco polecam ! Obecnie wyciszamy stan zapalny krótkimi kapielami w mydle manusan i tamponujemy atraumanem Ag. Efekt znakomity. Po wyciszeniu, pani podolog zadecyduje, czy załozymy klamrę, czy zrobimy zabieg kostką Arkady. Moja rada- zanim zdecydujecie się na zabieg zrywania paznokcia, odwiedźcie dobrego podologa.

  • Zdecydowanie polecam kostkę Arkady. Mniej boli, szybciej (w zasadzie natychmiast po zabiegu) dochodzi się do formy. No i oczywiście polecam przy okazji serum kolagenowe TC 16 też Arkady, przed zabiegiem zmiękcza paznokieć i łagodzi podrażnienia wokół, a po wspomaga leczenie.

 4. ostatnio zaczął wzrastać mi się paznokieć w dużym palcu więc odcięła kawałek paznokcia ale wydało się zakażenie i teraz mam ropę.
  co najlepiej zastosować?
  proszę o odpisanie

 5. Trzy lata temu wrósł mi paznokieć, pierwszy raz, od razu chirurg, zabieg, trzy dni i po bólu. Minął rok,paznokieć odrósł do miejsca w którym był ucięty i to samo, założona klamra, odpadła, więc chirurg, zabieg, trzy dni i spokój. Na rok. Za trzecim razem mama siłą wepchała mnie do gabinetu chirurga, powtórka z rozrywki. Czwarty rok i to samo, paznokieć mam pęknięty wzdłuż i ta pęknięta część zawija się i wbija bardzo boleśnie w ciało. Postanowiłam, że czwarty raz nie dam się zaciągnąć do chirurga, aby ponownie spieprzył robotę. Choćby paznokieć miał mi przebić skórę to powiedziałam, NIE PÓJDĘ. Odmaczany, smarowany, psikany antybiotykiem, nic a nic nie pomaga. (paznokieć jest obcinany prosto i dbam o to, bo po tylu razach już nie chciałam aby to sie powtórzyło, a tu suprise czwarty raz, a mam dopiero 17 lat …

  • Poszukaj w swojej miejscowości lub okolicy podologa stosującego Metodę Arkady. Polecam z całego serca. W necie jest sporo o niej, a jeszcze na FB warto foteczki obejrzeć (tylko dla osób o mocnych nerwach).

 6. Miałam trzy razy zrywany paznokiec i za każdym razem ta sama sytuacja, że paznokieć wrastał w wały przypaznokciowe. Dopiero kolezanka poleciła mi wizyte w Przychodni Centrum Stopy. Mają dwa oddziały w Łodzi i Warszawie. Wyleczyli mi paznokcia tamponadami oraz klamrami drutowymi. Klamre zakładaną miałam w znieczuleniu o które sama poprosiłam. Przychodniłam później jedynie na zmianę łącznika. Po roku czasu mój paznokieć urósł normalnej grubości i co najważniejsze nie wrasta się w skórę, przez co mogę uprawiać teraz sporty które wcześniej musiałam przerwać z powodu bólu. Serdecznie polecam! Cudowna kadra!

 7. Witam mam juz wzrosniety paznokieć lekarze nic z tym nie robia pojawia sie krew czasem ropa. Od niedawna mieszkam w Anglii ale w Polsce mialem kaktus i zapomniałem go wziasc ze soba. Jest jakas metoda jak tak prosze. Kazda metode sprawdziłem . (Lewa stopa)

 8. witam….pomóżcie….po ściągnięciu paznokcia u prawego kciuka mam ciągle ten sam problem …paznokieć rośnie tylko do połowy długośvi i potem wrasta..ból i ropa…chirurg powiedział że to beznadziejny przypadek…co mam robić?

 9. Również jak wyżej polecam Centrum Stopy tylko że w Łodzi mają swoją drugą siedzibę.Miałam bardzo wielki problem z paznokciem któremu nie dałam nikomu dotknąć. Na szczęście dowiedziałam się, że podają tam znieczulenie. Paznokiec jest w trakcie leczenia, jestem bardzo zadowolona z personelu jak również z efektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ